Jaki kupić ploter laserowy?

Jaki wybrać laser do grawerowania i cięcia ?

Odpowiedź wydaje się prosta. Laser to laser. Ma grawerować, wycinać i żeby wszystko było piękne jak na zdjęciach które widzimy. Przecież zasada działania lasera jest taka sama. Niestety w praktyce tak nie jest.

Klienci którzy już wcześniej pracowali na ploterach laserowych zakupionych w innych Firmach stwierdzili, że kierowali się najniższą ceną, a później doszli do wniosku, że dokonując zakupu plotera laserowego w nieznanej lub niepewnej firmie jest to jak podarowanie pieniędzy komuś na ulicy lub ich zgubienie lub wyrzucenie w przysłowiowe błoto. Ani pożytku ani satysfakcji, a problemów co nie miara.

Poniższy artykuł jest napisany w celu uchronienia wielu przyszłych lub obecnych użytkowników przed popełnieniem błędów przy zakupie plotera laserowego. Doświadczenie które nabyliśmy pozwala nam ukierunkować osoby które chciałyby zakupić ploter laserowy lub go zakupiły i nie są z niego zadowolone. Nie namawiamy i nie sugerujemy zakupu plotera laserowego w naszej Firmie. Będzie nam bardzo miło jeśli Państwo wybierzecie naszą Firmę lub/ i skorzystacie z poniższych wskazówek.

Wiemy jak trudna jest decyzja o zakupie plotera laserowego tnąco-grawerującego dlatego piszemy o szczegółach i informujemy o tym naszych Klientów, gdyż detale są najważniejsze. Niestety wiele osób zbyt późno znajduje nasza stronę w internecie. Efektem tego jest że zakupili już wcześniej laser i nagle okazuje się, że to co mówił sprzedawca nie do końca jest prawdą. Spotkaliśmy się wielokrotnie z sytuacjami, że Klient gdy już zakupił wcześniej laser po obejrzeniu naszych ploterów zdecydował się kupić kolejny u nas a poprzedni zakupiony ploter laserowy trafiał na Allegro i był sprzedawany za dużo mniejsze pieniądze. Dodatkowo był problem ze znalezieniem nabywcy. Podejmując decyzję o zakupie lasera musimy mieć świadomość czy chcemy eksperymentować i ciąć koszty do minimum, czy zakupić trochę droższy ploter laserowy na którym mamy pracować przez kolejne lata. Wszak wiadomym jest, że ma on zarobić na siebie i nie stwarzać problemów oraz wykonywać rzeczy o których mówił sprzedawca. A co jak się zepsuje? Takie pytanie jest zadawane nam najczęściej. Odpowiedź jest prosta. Części muszą być dostępne na magazynie w Polsce, a serwis powinien zareagować momentalnie lub umożliwić Klientowi drobną naprawę we własnym zakresie po udzieleniu odpowiednich instrukcji.

W chwili obecnej na rynku występuje wiele ploterów laserowych. Począwszy od prywatnych importerów sprzedających na allegro, poprzez inne Firmy które dopiero zdobywają doświadczenie aż do Firm które sprzedają renomowane plotery laserowe. Klient ma bardzo duży wybór i zróżnicowane ceny. Niestety nie zawsze jest świadomy i pewny do końca swojej decyzji. Poszukując odpowiedniego plotera laserowego który spełni Jego potrzeby i oczekiwania w pewnym momencie uzmysławia sobie jak trudną musi podjąć decyzję. Kupić taniej czy dołożyć kilkaset złotych lub kilka a nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Niektóre wybory mają pozytywny wydźwięk NIESTETY tylko na początku, a czasami nawet początek bywa brutalny uczciwie mówiąc.
Kupując małą grawerkę laserową musimy liczyć się z tym że będziemy na niej pracowali przez dłuższy czas lub nawet kilka lat mimo, iż w pierwszej fazie zakładaliśmy, że to będzie tylko rok. Dysponując pieniędzmi własnymi czy też pozyskanymi ze środków unijnych musimy cały czas mieć świadomość ich wartości. Jeśli byśmy nie pozyskali pieniędzy ze środków unijnych lub Urzędu Pracy to byśmy nie kupili plotera laserowego, a jeśłi już mamy te pieniądze czy warto je wydać ot tak bez namysłu pozwalając zarobić jednorazowo Sprzedawcy, który w razie problemów z ploterem nam nie pomoże? Naszym zdaniem powinniśmy brać pod uwagę:

Warianty wyboru

a) do momentu gdy zwróci się inwestycja

b) do momentu gdy będziemy mieli na tyle dużo zleceń że stwierdzimy że możemy pozwolić sobie na zakup większego plotera laserowego

Gdzie kupimy kolejny ploter laserowy?

u Sprzedawcy który nam zapewnił pełen support posprzedażowy i pomógł rozwiązać nawet najdrobniejsze problemy podczas użytkowania,

w Firmie która nam sprzedała ploter traktując nas jako jednorazowego Klienta mając w nosie nasze problemy, mówiąc szkolenie już było proszę postępować tak jak mówiliśmy,

w innej Firmie której nie znamy i znów będziemy musieli eksperymentować szukając wiarygodnego Sprzedawcy i serwisu,

znów staniemy przed podjęciem trudnej decyzji o zakupie plotera. Będziemy bogatsi o wiele doświadczeń, ale czy o wszystkie?

Pozorne oszczędności

Przykład:

Zdecydowaliśmy się na zakup mniej funkcjonalnej i tańszej grawerki laserowej np o 1 000, 2 000 lub 3 000 zł. Jesteśmy szczęśliwi. Posiadamy wymarzone urządzenie którym będziemy realizować zamówienia o których zapewniał nas Sprzedawca. Czy aby na pewno jest to prawdą?

- zaletą jest jednorazowy mniejszy wydatek. Pozostaje nam w portfelu pewna kwota na zakup materiałów do grawerowania laserem.

Czy na pewno nam się to opłaca?

W przypadku pojawienia się zleceń od Klientów nagle zaistnieje brak możliwości wykonania pewnych zleceń oraz poświęcimy dużo więcej czasu na dobranie parametrów dla cięcia i grawerowania, bez możliwości uzyskania powtarzalności za każdym razem gdy zmienimy parametry dla grawerowania innych przedmiotów.

Korzyści:

Klient korzysta konkurencja zarabia

Posiadamy tańszy laser i cieszymy się, że zaoszczędziliśmy przy zakupie. Myślimy sobie nie dałem zarobić konkurencji kupiłem taniej, jestem sprytniejszy (ach jakie to fajne uczucie - opinie naszych Klientów którzy przez chwilę przeżywali ten stan emocjonalny). Dzięki przyjacielskim relacjom pozwoliliśmy sobie umieścić taką dopiskę na stronie.

Wady:

brak możliwości zaspokojenia potrzeb Klienta,

jeden Klient powie drugiemu że:

tracimy Klientów,

nie mamy możliwości wyrobienia marki na lokalnym rynku,

zaniżamy cenę dla grawerowania aby zdobyć za wszelką cenę Klienta psując rynek,

poświęcamy coraz więcej czasu na wykonanie zleceń a zarabiamy coraz mniej,

mamy laser i możemy się tylko pochwalić że go mamy,

wierzymy ślepo Sprzedawcom, że tak ma być, jak oni mówią.

Wymieniliśmy tylko podstawowe aspekty, które naszym zdaniem należy wziąść pod uwagę. Dla niektórych mogą się wydawać nieprawdziwe lub brutalne, ale nie chcemy aby Klienci doświadczyli tego po zakupie plotera laserowego.

Czasami oferty wielu Sprzedawców pozornie wyglądają na korzystne gdyż Klient przeważnie sugeruje się niższą ceną. W chwili obecnej konkurencja stara się kopiować nasze rozwiązania. Niestety wadą jest to że zamówią partię próbną z danej fabryki i ją wprowadzą na rynek a Nabywca w przypadku awarii musi sam rozwiązywać problemy. Jeśli tego oczekuje wszystko jest o.k.

Przy zakupie ma to swoje "plusy" o których napisaliśmy powyżej. W efekcie końcowym Nabywca nieświadomie płaci więcej gdyż decyduje się na zakup podobnie wyglądającej plotera co2 lub grawerki laserowej jaką widział w innej Firmie „zwodzony” że ploter posiada te same możliwości jak inne i na pewno spełni jego oczekiwania. W przypadku ploterów produkowanych w Chinach obudowy wyglądają podobnie lub są TAKIE SAME. Różnicę stanowią podzespoły wykorzystywane do budowy oraz sterowanie. Dopiero po zakupie plotera laserowego Nabywca poznaje jego wartość i jakość.

Przy zakupie plotera laserowego

bardzo ważne jest jego zastosowanie.
Niejednokrotnie podczas pracy okazuje się że czegoś szczególnie brakuje np.: pola roboczego nie możemy wydłużyć lub potrzebujemy szybciej wygrawerować przedmioty a przy własnej ingerencji w maszynę tracimy gwarancję. Z drugiej strony jeśli zdecydowaliśmy się na zakup plotera dlaczego mamy zmieniać jego budowę. Chcielibyśmy ułatwić sobie pracę wpisując gotowe parametry dla danego materiału a nie jest to możliwe, chcielibyśmy użyć przystawki rotacyjnej do plotera ale nie mamy możliwości jej podłączenia.

Czasami a nawet w głównej mierze czynnikiem decydującym jest cena. Cieszymy się że znaleźliśmy laser o kilka tysięcy taniej niż u konkurencji. Już bijemy sobie brawo. Górę biorą endorfiny (hormony szczęścia). Jedziemy na prezentację, zabieramy swoje materiały i przystępujemy do grawerowania bądź wycinania.

Grawerujemy np. pieczątkę efekt jest cudowny, wszystkie znaki są widoczne ale, zapomnieliśmy przykleić wygrawerowaną gumkę na automat lub sprzedawca lasera nie posiada automatów. Chcemy grawerować na długopisach ale ciężko jest zogniskować odległość między długopisem a soczewką. Sprzedawca próbuje, po dłuższym czasie się udaje i mówi: z czasem dojdzie Pan do wprawy. Kwestia doświadczenia.

Mówi że to kwestia regulacji ustawień. Wierzymy mu na słowo że większej głębokości w pieczątce nie można uzyskać i wszystkie lasery tak grawerują.Oczywiście wierzymy na słowo. Nie jest ważne, że spotkaliśmy jeszcze kilka "drobnych" problemów przy instalacji, nie otrzymaliśmy parametrów dla materiałów które nas interesują, były inne "drobne" problemy przy instalacji, nie otrzymaliśmy instrukcji w języku polskim.Przecież Sprzedawca zapeania profesjonalny serwis. Wierzymy że na pewno poradzimy sobie z tym sami przy instalacji w biurze i zapamiętamy wszystko co usłyszeliśmy. Przecież przejechaliśmy 100 lub 300 km. Nie honor wrócić bez lasera. W końcu nasz czas i benzyna kosztuje, co powiedzą pracownicy lub żona.
Polak potrafi sprzedać, ale czy każdy potrafi dobrze kupić? Z trafnym wyborem lasera jest problem.

Analizując powyższą sytuację...

Jeśli przy instalacji u sprzedawcy są problemy możesz być pewny że spotkasz je u siebie i sprzedawca nie będzie miał nic więcej do dodania.

Uzyskanie większej głębokości w gumie bez nadmuchu przy głowicy nie jest możliwe. Materiał będzie się palił niszcząc soczewkę skupiającą.

Parametry ustawień mogą się różnić o kilka procent ale Kupujący powinien otrzymać gotowe ustawienia z informacjami jak je modyfikować.

Przy grawerowaniu długopisów w celu ustalenia prawidłowej odległości między soczewką skupiająca a długopisem niezbędny jest podwójny red point (czerwony punkt) ze względu na precyzję skupienia wiązki lasera i bardzo małe pole robocze. Bez czerwonych punktów będziemy mieli duże problemy i zniszczymy kilka sztuk długopisów.

Jeśli dokładnie nie sprawdziliśmy efektów grawerowania i cięcia na danych materiałach i przy zakupie i cena wzięła górę możemy się spodziewać że sprzedawca nie będzie miał nic więcej do dodania.

Powyższa sytuacja dotyczy małych grawerek laserowych aczkolwiek może mieć zastosowanie w przypadku dużych ploterów co2.

Opinie na temat ploterów produkowanych w USA lub Europie i w Chinach są podzielone. Zróżnicowana jest także cena.

Za ploter laserowy produkowany w USA lub w Europie należy liczyć się z wydatkiem min. ok 40 tys. netto w zależności od pola roboczego i wyposażenia. Koszty części zapasowych są zdecydowanie wyższe niż dla ploterów laserowych produkowanych w Chinach. Czas na ich oczekiwanie wynosi nawet do miesiąca czasu np. w przypadku tuby lasera gdy wymaga regeneracji. Warto również sprawdzić ceny dla nowych tub oraz kosztów ich regeneracji.

W przypadku ploterów produkowanych w Chinach możemy spotkać się z przeróżną jakością wykonania. Na jakość produkowanych ploterów ma wpływ dystrybutor, importer i fabryka w której są produkowane urządzenia. Jakość wykonania zawsze jest zależna od ceny jaką należy zapłacić fabryce. Niejednokrotnie sprzedawcy kładą bardzo duży nacisk na cenę kosztem jakości zapewniając sobie większą marżę. W efekcie końcowym otrzymują wątpliwej jakości urządzenie.

Najlepszym przykładem jest sytuacja na rynku w sprzedaży małych grawerek laserowych. W chwili obecnej 95 % sprzedających wycofało je ze sprzedaży gdyż niska cena zaowocowała jeszcze niższą jakością ploterów niż się spodziewali. Brak kontroli w procesie produkcji zaowocował, że bardzo dużo osób zostało bez wsparcia technicznego gdyż dokonali zakupów od osób które nie posiadają doświadczenia w tej dziedzinie. Wiele tego typu laserów zmienia właścicieli na popularnych aukcjach Allegro np. ktoś zakupił ploter laserowy za 5 tys. zł z Vat-em lub w cenie netto. Odliczył Vat, wpisał w koszty więc może sprzedać bez faktury w cenie netto i tak na tym jeszcze zarobi. Początkujący użytkownik nie ma pełnej świadomości że zostanie ograniczony możliwościami lub nie wykorzysta plotera laserowego dla swoich potrzeb.

Zanim zakupisz ploter laserowy

Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na:

pole robocze urządzenia, czy stół jest ruchomy (góra/dół),

prędkość pracy,

czy maszyna posiada kompresor (bardzo istotny element wyposażenia plotera zapobiegający paleniu się materiałów przy grawerowaniu,

oprogramowanie: czy jest możliwość cięcia czy tylko grawerowania (jaką głębokość grawerowania możemy uzyskać oraz w jak grubych materiałach możemy wycinać),

dostępność części zamiennych,

czy komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą złącza LPT czy USB (plotery z portami LPT pracują ponad 2 razy wolniej niż wyposażone w port USB. Zastosowanie przejściówki nie spowoduje szybszej pracy plotera),

czy dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim,

czy jest możliwość zarządzania mocą lasera (ustalanie procentowo wartości) z poziomu oprogramowania. Jedna wartość dla grawerowania, druga dla wycinania.

jeśli planujemy zakup lasera do wyrobu pieczątek bardzo ważna jest głębokość graweru aby tło się nie odbijało (zwłaszcza dla pieczątek podpisowych)

ploter laserowy do wykonywania pieczątek MUSI posiadać w oprogramowaniu funkcję grawerowania z efektem stożka (jeśli nie posiada przygotowywanie projektu będzie czasochłonne a po wygrawerowaniu litery będą bardzo cienkie. W efekcie końcowym możemy uzyskać brak wyraźnego odbicia części liter)

czy grawerka posiada zabezpieczenia np.: wyłącznik awaryjny lub zabezpieczenia uniemożliwiające grawerowanie przy otwartej pokrywie plotera. Czy za 1 000 zł lub 2 000 zł warto jest narażać własne życie lub życie pracownika i płacić odszkodowanie do końca życia jego rodzinie? Naszym zdaniem NIE.

Zawsze trzeba bardzo DOKŁADNIE porównać inne oferty na rynku aby być zadowolonym z dokonanego wyboru.


Po zakupie będzie już za późno!!!

Gdybyś chciał pracować na ploterze laserowym który:

Graweruje i wycina w jednym przebiegu bezpośrednio z programu CorelDraw

Posiada polskie oprogramowanie i regulację przesuwu głowicy lasera z poziomu panelu sterowania oraz oprogramowania

Ma dwustopniową regulację mocy wiązki lasera z poziomu oprogramowania lub panelu sterowania

Potrafi grawerować pieczątki z efektem stożka

Ma wbudowana pamięć aby pliki przenosić na pendriv-ie i powtarza ostatnio używany plik bez konieczności ponownego importu lub wysyłania z programu

Pracuje o 30 % szybciej niż inne plotery w swojej klasie cenowej

Cechuje się stabilną konstrukcją ze stelażem

Osiąga efekt cięcia i grawerowania porównywalny z najlepszymi ploterami dostępnymi na rynku (również amerykańskimi)

Ma możliwość podłączenia przystawki rotacyjne dla grawerowania kieliszków, szklanek, itp.

Posiada czerwony punkt ułatwiający pozycjonowanie oraz nadmuch przy głowicy który zmniejsza zanieczyszczenie soczewki skupiającej i wspomaga cięcie pleksy i innych materiałów

Posiada przelotowy i opuszczany stół do 25 cm i posiada swobodną regulację głowicy góra /dół

Nie stwarza problemów i potrafi spełnić Twoje oczekiwania.

Jeśli na większość powyższych pytań odpowiedź jest twierdząca, zapraszamy na prezentację Ploterów laserowych Sybil Pro.

NIE PISZEMY O TYM ABY ZDOBYĆ KLIENTA. CHCEMY ABY KAŻDY KUPUJĄCY MÓGŁ WYBRAĆ ODPOWIEDNI PLOTER LASEROWY DOSTOSOWANY DO WŁASNYCH POTRZEB. UDOSTĘPNIAJĄC PODSTAWOWE I NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE BĘDZIE MIAŁ MOŻLIWOŚĆ PORÓWNANIA DOSTĘPNYCH NA RYNKU PLOTERÓW LASEROWYCH I GRAWEREK.
Mamy nadzieję że pomogliśmy rozwiać klika wątpliwości, które są w trakcie zakupu lub poszukiwań lasera co2.

Najczęściej zadawane pytania - SPRAWDŹ

Jeśli nasuną się Państwu inne pytania chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, osobistego obejrzenia ploterów laserowych a także filmów demonstracyjnych z pracy naszych laserów.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji z którymi powinien się zapoznać początkujący użytkownik.

Co warto wiedzieć...??

Jak działa ploter laserowy do cięcia i grawerowania ?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danego plotera laserowego musimy wiedzieć czego od niego oczekujemy. Spośród wielu dostępnych na rynku laserów co2 powinniśmy wybrać najbardziej optymalny dla prac które będziemy wykonywać w przyszłości. Aby wiedzieć czego możemy oczekiwać od plotera laserowego musimy wiedzieć jak on działa.
Budowa szklanej tuby laserowej jest praktycznie identyczna we wszystkich ploterach laserowych. Istotną różnicę stanowi długość i jakość tuby lasera. Różne długości odpowiadają różnej mocy. Wpływa to na szybkość pracy oraz pozwala na szybszą obróbkę w procesie cięcia. Postaramy się to przedstawić na przykładzie plotera Sybil Pro 3050 oraz grawerki laserowej GPX USB. Zasada działania innych laserów co2 jest identyczna.

Ploter laserowy lub grawerka jest odczytywany/a przez komputer jako zewnętrzne urządzenie.

Podłącza się go i instaluje jak kolejne urządzenie. Tak też jest widziany przez programy współpracujące włączając program CorelDraw. Można na nim ciąć lub grawerować z każdego programu z którym współpracuje.
W oprogramowaniu dla grawerki GPX USB można wyznaczyć maksymalny rozmiar strony, laser będzie pracował w obszarze 320 x 260 mm. Jest to powierzchnia robocza lasera i na niej musi się zmieścić przedmiot który ma być wycięty lub wygrawerowany.

Schemat budowy lasera:

Promień lasera emitowany jest przez tubę laserową umieszczoną z tyłu urządzenia. Poprzez odbicie się od poszczególnych luster i przejściu soczewkę dostaje się do przestrzeni roboczej. Odbija się pod kątem prostym od lusterek i jest przesyłany w stronę głowicy lasera. Tutaj odbija się od ostatniego lustra w stronę obrabianego materiału. W karetce umiejscowiona jest soczewka skupiająca. Skupia ona promień emitowanej wiązki lasera na materiale. Karetka porusza się na ruchomej prowadnicy wzdłuż materiału (oś X). Prowadnica z karetką i lusterkiem porusza się w poprzek materiału (oś Y). W ten sposób karetka może znaleźć się w dowolnym miejscu nad materiałem. Odległość między głowicą lasera a materiałem można regulować. Pozwala to na umieszczanie materiałów o różnych grubościach.
Prędkość przesuwu głowicy w laserze Sybil Pro 3050 jest możliwa za pomocą strzałek umieszczonych na panelu sterowania. W tym przypadku mamy możliwość dokładnego wyregulowania miejsca od którego laser zacznie ciąć lub grawerować. Bardzo pomocny jest red point przy pozycjonowaniu głowicy lasera. Red point - czyli laser świecący na czerwono umożliwia kontrolę miejsca w którym ploter laserowy zacznie grawerowane lub kontrolę ułożenia materiału. W laserach Sybil Pro przyciskami można zmieniać położenie i prędkość przesuwu głowicy lasera, wybierać pliki do grawerowania z dysku USB lub zapisane w pamięci lasera. Można zmieniać parametry pracy dla grawerowania lub cięcia oraz przerywać i wznawiać pracę lasera w dowolnym momencie. Ploter zapamiętuje ostatnio grawerowany plik. W przypadku przerwy dostaw energii mamy możliwość powtórzenia pracy. W grawerce GPX USB przesuw głowicy jest regulowany z poziomu oprogramowania co 10 mm. Moc lasera jest wyznaczana z panelu sterowania lub bezpośrednio z oprogramowania.
Sposób pracy lasera przy grawerowaniu lub cięciu określany jest za pomocą kilku parametrów : mocy, prędkości oraz rozdzielczości dpi.
Ustawia się je bezpośrednio w przygotowywanym pliku który zostanie wysłany do lasera.
Ekran LCD w ploterze laserowym Sybil Pro wyświetla prędkość pracy głowicy lasera, minimalną oraz maksymalną moc wiązki laserowej.

Moc lasera

Jest to moc wiązki promienia światła emitowanego przez tubę laserową. W laserach używanych do usługowego grawerowania moc wynosi od 25 do 100 Wat. Moc 60 Wat jest całkowicie wystarczająca do normalnej pracy z typowymi materiałami. Stanowi również zabezpieczenie na przyszłość w przypadku spadku mocy tuby lasera. Większa moc przydaje się w urządzeniach służących do masowej produkcji. Dzięki niej możemy skrócić czas podczas cięcia różnych materiałów.

W oprogramowaniu lasera nie ustawia się bezpośrednio mocy w Watach, lecz procentowo dla obróbki danego materiału. Każdy materiał ma różna strukturę i potrzebuje różnej mocy. Zanieczyszczenie układu optycznego i zużycie tuby laserowej ma wpływ na otrzymany efekt grawerowania lub cięcia. Nadmuch umieszczony przy głowicy zawsze zmniejsza zanieczyszczenie soczewki skupiającej. Od mocy dostarczanej przez laser zależy głębokość grawerowania. Im większa moc, tym głębsze grawerowanie. Tuba lasera ulega stopniowemu zużyciu, Jeżeli pracujemy już z maksymalną mocą, głębokość grawerowania można zwiększyć poprzez obniżenie prędkości lub zmniejszenie liniatury (rozdzielczości).

Prędkość grawerowania

Jest to prędkość z jaką przemieszcza się głowica grawerująca lasera wzdłuż materiału. W oprogramowaniu jest podawana w mm/s. Dla każdego materiału ustalamy inną prędkość grawerowania lub cięcia.
Wyższa prędkość daje zawsze szybszą pracę lasera. Od prędkości zależy głębokość grawerowania. Jeżeli laser zbyt szybko będzie pracował możemy nie otrzymać oczekiwanego rezultatu rysunku bo będzie zbyt słabo wygrawerowany. Przy tej samej mocy lasera większą głębokość grawerowania uzyskuje się zmniejszając prędkość pracy. Można zwiększać prędkość i zmniejszać liniaturę aby uzyskać płytką głębokość grawerowania.
W przypadku lasera 40 lub 60W i materiałów takich jak drewno, szkło, laminaty, aluminium, skóra, papier - najczęściej pracować trzeba z mocą 20- 60% , a odpowiedni rezultat uzyskuje się zmniejszając prędkość, nawet do 20% maksymalnej.

Rozdzielczość dpi

Podobnie jak w ploterach drukujących od rozdzielczości zależy jakość grawerowanego obrazu. Podawana jest ona w ilości kropek wypalanych przez laser na centymetr, odległości pokonanej przez głowicę - czyli dpi (dots per inch). Im większa rozdzielczość, tym dokładniej oddane drobne szczegóły rysunku i przejścia tonalne. Ale też dłuższy czas grawerowania. Możliwe do ustawienia są rozdzielczości do 1000 dpi. Standardowo pracuje się na 500 dpi. Przy bardzo dokładnych pracach na niektórych materiałach warto zwiększyć dpi do 1000, np przy grawerowaniu fotografii lub delikatnych przejść tonalnych (w rastrach). Przy mniej dokładnych pracach można obniżyć, np. przy grawerowaniu dużych liter można zmniejszyć liniaturę Nie spowoduje to dużej utraty jakości, ale bardzo przyśpieszy pracę. Rozdzielczość ta ma wpływ na czas wykonywania pracy, ponieważ przy niższej rozdzielczości laser musi wykonać mniej ruchów - poziomych linii).
Rozdzielczość ta nie odpowiada dokładnie temu, co rozumie się jako rozdzielczość w ploterach drukujących. Można określić to jako dokładność pozycjonowania promienia laserowego. Nasuwa się pytanie Dlaczego ? Ponieważ laser wypala materiał jednorodną wiązką światła i wypaleniu ulega nie tylko dokładnie to na co padnie promień ale też materiał obok (ciepło się rozprzestrzenia np.: laminaty grawerskie, pleksa). Każdy materiał zachowuje się inaczej podczas grawerowania gdyż posiada inną strukturę. Efekty końcowe na każdym materiale są inne - na drewnie, papierze, skórze, pleksie, szkle, aluminium itp.
Rozdzielczość dpi ma wpływ właściwie tylko na jakość grawerowania. Natomiast na cięcie nie ma zauważalnego wpływu.

Kolejność grawerowania i cięcia

Kolejność grawerowania zależy od od koloru obiektu (warstwy). Jeżeli wszystkie obiekty są jednakowego koloru to grawerowane są jednocześnie z taką samą mocą oraz prędkością. Jeżeli różnią sie kolorami to grawerowane są w kolejności kolorów lub w kolejności ich wyeksportowania. Przy kolorach mieszanych tworzony jest raster.
Przy wycinaniu wygląda to inaczej. Liczy się kolejność warstw kolorów, ale wśród obiektów jednego koloru liczy się położenie na "warstwach".
Najpierw wycinane są obiekty leżące pod spodem, później te na kolejnych warstwach (layers). Świadomość tych faktów jest bardzo ważna przy wycinaniu. Na przykład chcemy wyciąć literę "A". Najpierw wytniemy środek -on wypadnie, potem wytniemy zewnętrzny kształt litery otrzymując zamierzony efekt końcowy. Jeżeli najpierw wytniemy zewnętrzny obrys litery, i ona wypadnie z płyty materiału, -nie będzie w czym wycinać środka! Tak więc przy wycinaniu ważne jest aby rozdzielić litery czy obiekty na krzywe, i te które są wewnątrz innych przenieść na spód (np.: w Corelu Ctrl+PgDn).
Dlaczego mowa jest tu o wypadaniu ? Ponieważ w czasie wycinania materiał cięty musi znajdować się kilka cm nad podłożem, aby spaliny i ciepło powstające przy cięciu miały gdzie uchodzić- nie tylko ponad materiałem ale również pod nim. Jeżeli cięty materiał będzie leżał bezpośrednio na płycie maszyny- gorące gazy wydostające się z przeciętej szczeliny mogą uszkodzić spód materiału.
Aby zaoszczędzić czas grawerowania należy układać przedmiot i grawerować wzdłuż osi X. Np.: musimy wygrawerować napis lub prostokąt 50 x 20 mm. Laser będzie emitował wiązkę po całej długości 50 mm. Jeśli przedmiot ułożymy wzdłuż osi Y laser będzie emitował wiązkę po długości 20 mm wykonując bardzo szybkie i krótkie ruchy. Głowica lasera przed i po wykonaniu danego ruchu musi się rozpędzić i wyhamować. Za każdym razem zajmuje jej to więcej czasu jeśli ułożymy przedmiot wzdłuż osi Y. Wycinanie odbywa się po liniach (wektorach). Nie jest możliwe wycinanie z pliku JPG lub bitmapy.

Więcej informacji o wycinaniu i grawerowaniu

Zasłyszane od naszych Klientów

Opisaliśmy powyżej wiele informacji, które należy brać pod uwagę przy zakupie plotera. Powyższe informacje są poparte naszym wieloletnim doświadczeniem.

Poniżej postanowiliśmy opisać sytuacje zasłyszane od naszych Klientów lub od osób, które postanowiły przed zakupem odwiedzić innych sprzedawców. Ich odczucia, przemyślenia, spostrzeżenia opisujemy poniżej. Nie będziemy, a nawet nie zamierzamy zdyskredytować żadnej osoby lub Firmy która zajmuje się sprzedażą lub odsprzedażą ploterów laserowych. Chcielibyśmy, abyście Państwo przemyśleli, gdzie, za ile i czy warto zakupić ploter w tej czy w innej Firmie lub od prywatnego importera, który przy okazji postanowił, ot tak bez jakiejkolwiek wiedzy dla chęci zysku sprzedać go w Polsce.

Jak zawsze podkreślamy, my jesteśmy także ludźmi, możemy się mylić, a plotery budują tacy sami ludzie jak Wy i my. Dokładamy wszelkich starań żeby pracowały one bezawaryjnie. Mimo iż plotery są budowane według naszych wytycznych w Chinach nie będziemy pisali, że jesteśmy producentem. W naszym odczuciu jeśli coś jest MADE IN POLAND to jest nie zbudowane z podzespołów produkowanych w Polsce. Jeśli coś jest składane w Polsce z importowanych podzespołów, a obudowa jest spawana w Polsce to jest SKŁADAK made in Poland. Zaznaczam, że nie wiemy też wszystkiego o wszystkim i nie zamierzamy się wymądrzać w kwestiach o których możemy mieć znikomą wiedzę. Jeśli zdarzy się że czegoś nie wiemy to się dowiemy i nie będziemy opowiadali bajek przed zakupem.

Jako właściciel firmy postawiłem na piedestał UCZCIWOŚĆ i relacje międzyludzkie. Zakładając firmę w 2003 roku wiem że było warto.

W moim przekonaniu najważniejszy jest człowiek – nie pieniądze. Pieniądze można pozyskać z dotacji lub w inny bezzwrotny sposób. Każdego traktujemy na równi. Tego co wydał „złotówkę” i tego co „stówkę” Nie jest ważne, czy mamy dużo lub bardzo dużo mniejsze obroty (tym samym dochody) od firm, które posiadają duże powierzchnie magazynowe. Nie jest ważne, że inna firma może posiadać inżynierów, serwisantów, którzy nie są w stanie opanować wszystkich maszyn które zostały sprzedane. Dla mnie jako właściciela ważny jest kontakt osobisty z Klientem. Ważna jest jakość świadczonych usług (wielu z Was zgodzi się ze mną że to zanika – bynajmniej ja to odczuwam jako kupujący). W chwili obecnej jest to możliwe i jeśli spotkacie Państwo jakikolwiek problem będę słyszał czego dotyczy i będę mógł pomóc osobiście lub pracownicy będący w pobliżu.

Wracając do tematu postanowiłem wypunktować moim zdaniem kilka bardzo ważnych sytuacji z którymi się zetknąłem w ostatnim czasie(rok 2015-2017). Podkreślam, że to jest moje zdanie. Możecie się Państwo tym nie sugerować, lub nie brać tego pod uwagę i je zignorować.

Jeśli zdecydujecie się na zakup jakiegokolwiek urządzenia plotera, frezarki lub innego przedmiotu w sprawie którego nikt Wam nie doradził lub nie sprawdziliście rzetelnie informacji możecie mieć tylko i wyłącznie pretensje do siebie. Możecie również zasięgnąć opinii od znajomych lub zaprzyjaźnionych firm które pracują na urządzeniach, które zamierzacie kupić. Czy będzie to uczciwa ocena zależy tylko i wyłącznie od tego czy ktoś jest Wam życzliwy (gdy wchodzą w grę pieniądze i możecie być konkurencją a wiemy jak jest…).

Sytuacje, które usłyszeliśmy od naszych Klientów odnośnie ploterów laserowych (z ich doświadczenia)

  1. Klient przyjechał kupić ploter do firmy X – potrzebował go na „już” (ponieważ dostał zlecenie dzięki któremu może się zwrócić większa część zakupu). Został poinformowany, że jest dostępny. Na miejscu okazało się, że ten ploter nie jest dostępny i sprzedawca próbował sprzedać (żeby nie użyć słowa wcisnąć) to co ma na miejscu. Nie jest ważne, że Pan jako Klient przejechał ok. 350 km i poniósł koszty dojazdu inwestując swój czas to jeszcze nie może kupić tego co potrzebuje. Podczas prezentacji coś wybuchło (wiemy co, ale celowo tego nie opisuję). Klient jest szarpany za ramię i padają słowa: cytuję” WYCHODZIMY STĄD SZYBKO BO NIE WIEM CZY COŚ JESZCZE NIE WYBUCHNIE”. Czy to jest profesjonalne…?

  2. Klient który wydał w innej Firmie ponad 33 000 zł brutto na ploter o dużym polu roboczym i zdecydował się kupić kolejne dwa plotery u nas. Zapytaliśmy się dlaczego nie chce kupić drugiego plotera w tej samej Firmie oraz jak przebiegało szkolenie. Odpowiedział: Trochę ja się uczyłem od nich trochę oni ode mnie. Wystarczy mi jeden raz (opinia na google +).

  3. Na stronie internetowej napisane jest że gwarancją objęta jest tuba lasera, a Klient w protokole odbioru podpisuje, że tuba lasera, soczewka, lustra i inne podzespoły nie są objęte gwarancją i Klient został o tym poinformowany. Następnie przyjeżdża serwisant i stwierdza, że nie może naruszyć plomby, gdyż nie jest upoważniony lub zapomniał/nie dysponuje częścią zamienną co gorzej narzędziami i liczy za dojazd kilkukrotnie nie wspominając o obowiązkowych przeglądach serwisowych, które są płatne według stawek obowiązujących w danej firmie i bez których Nabywca traci gwarancję.

Fakty

  1. Kupując ploter laserowy, frezujący lub inne urządzenia w firmie, która prowadzi sprzedaż wszystkiego począwszy od opon poprzez rajstopy, maszyny do waty cukrowej, lampiony szczęścia i inne przedmioty zazwyczaj kontrola jakości jest do niczego i Klient jest witany tak samo miło na wejściu i wyjściu (o ile tak jest ponieważ już usłyszeliśmy wiele). Pamiętajcie, że duży szyld nie zawsze znaczy duży interes. Ważna jest wiedza i zaangażowanie sprzedawcy po tym jak kupicie ploter laserowy.

  2. Wielokrotnie gwarancja trwa do drzwi, a później wszystko jest z winy Klienta.

  3. Na części zamienne trzeba czekać miesiącami i serwis jest producenta np.: chiny lub inny kraj gdzie jest magazyn, przedstawiciel (dystrybutor), który zajmuje się tylko i wyłącznie sprzedażą urządzeń (towarów) i wydłuża się czas reakcji.

  4. Na rynku są firmy zajmujące się TYLKO I WYŁĄCZNIE dystrybuują urządzeń bez instrukcji, szkolenia i wsparcia serwisu. Nie ponoszą one żadnej odpowiedzialności za sprzedawane urządzenia, a w przypadku awarii patrz pkt. 3. Wiele firm chwali się że w cenie plotera zawarte jest szkolenie. Pytanie czego ono dotyczy. Każdy potrafi włączyć każde urządzenie. Niestety, a może na całe szczęście ploter laserowy nie działa na zasadzie telewizora, gdzie należy wcisnąć przycisk i uzyskamy kolejny obraz.

  5. Kolejny przykład: - nasz obecny Klient obdzwonił kilka firm pytając o serwis i gwarancję i możliwość przeprowadzenia prób grawerowania. Cena była niezmiernie kusząca.

 

Na zadane pytania otrzymał poniższe odpowiedzi:

 

  1. Czy posiadacie plotery na stanie magazynowym?

       - NIE. Proszę wpłacić 50% zaliczki, skontaktujemy się z Panem za około 6-8 tygodni jak będziemy mieli ploter u siebie.

  1. Kiedy będą i czy mogę przeprowadzić testy na materiale, który chcę obrabiać?

       - nie ma takiej możliwości. My tylko je dystrybuujemy. Nie wiemy kiedy będą, bo zazwyczaj są opóźnienia w transporcie. Ploter dostarczy do Pana kurier.

  1. Czy otrzymam wstępne parametry do cięcia i grawerowania?

       - NIE. To jest „banalnie” proste da Pan sobie radę.

  1. Czy prowadzicie szkolenie z zakresu obsługi plotera?

       - NIE. Jest instrukcja obsługi

  1. Czy instrukcja jest w języku polskim?

        Proszę Pani to jest takie proste nie jest potrzebna.

  1. Co w przypadku awarii plotera i jak wygląda serwis?

       - da Pani sobie radę to nic skomplikowanego. W razie problemów producent lub my pomożemy
        
(dla takiego sprzedawcy nie jest ważna bariera językowa i czas rozwiązania problemu)

  1. Jak mogę otrzymać ploter?

       - Urządzenia wysyłane są kurierem

        (jeśli Klient nie sprawdzi przesyłki w obecności kuriera nie są uwzględniane reklamacje i traci pieniądze ( zaczyna się „odbijanie piłeczki” -spychologia czyja wina).
        Firmy kurierskie mają swoje zasady.

  1. Jakie mogę spotkać problemy podczas użytkowania plotera?

       - Będzie Pan zadowolony proszę się nie martwić (cudowny i oklepany banał, jakże chwytliwy dla osoby, która pierwszy raz kupuje np.: ploter laserowy).

  1. Brak szkolenia, przy zakupie plotera. Co to oznacza?

      - zazwyczaj jest to brak wiedzy ze strony sprzedawcy na temat sprzedawanych urządzeń, rotacji personelu, brak czasu lub kompetentnej osoby, która może się tym zająć.

     Wielokrotnie są to stażyści, którzy za chwilę skończą praktyki. Sprzedawca zarobi jednorazowo, a Kupujący poniesie straty i straci wiarygodność wobec swoich Klientów.
     Wtedy ZYSKI z taniego zakupu generują STRATY

 

OKRUTNĄ PRAWDĄ wobec przekazanych nam informacji jest to, że sprzedawcy (dystrybutorzy) ploterów laserowych nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sprzedawane urządzenia i POWRACAMY DO TEMATU POWYŻEJ. Polak potrafi dobrze sprzedać, ale czy dobrze kupić?

 

Ten artykuł piszę i uzupełniam TYLKO I WYŁACZNIE DLATEGO, abyście Państwo wiedzieli z czym możecie spotkać się przy zakupie plotera laserowego lub innego urządzenia.

 

Jako właściciel uważam, że biznes powinien opierać się na zdrowej konkurencji.

 

W roku 2003 kilkanaście osób obdarzyło nas zaufaniem i mogliśmy zaistnieć. W chwili obecnej jest to kilka tysięcy Firm. Dzięki Wam i dla Was jesteśmy. Dziękujemy za to, że wielu z Was jest naszymi stałymi Klientami.

 

Jeśli jako właściciel lub pracownik wybierzesz naszą ofertę, zdecydujesz się dołączyć do grona naszych zadowolonych Klientów i zakupisz ploter laserowy lub inne urządzenie w naszej firmie będzie nam bardzo miło. Twoja decyzja pozwoli nam utrzymać ,a nawet podwyższyć standard świadczonych usług. Mam nadzieję, że takimi samymi priorytetami kieruje się Firma w której jesteś pracownikiem lub Właścicielem. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzeń w innej Firmie mamy nadzieję, że powyższe informacje będą dla Ciebie przydatne i nie będziesz żałować swojej decyzji.

 

Mimo, iż jestem właścicielem firmy ten artykuł starałem się napisać bezstronnie. Mam nadzieję że mi się udało.

 

Nie dążę do stworzenia gigantycznej firmy, w której najważniejsze będą pieniądze pozyskane od Klientów, a tym samym zapewniające pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości, sekretarek, sprzątaczek itp.

Jesteśmy na rynku ponad 14 lat a od 10 lat zajmujemy się ploterami laserowymi i jeśli nadal będziecie z nami my będziemy z Wami :-)

 

CZY WARTO SPRAWDZIĆ FIRMĘ CZYM ZAJMOWAŁA SIĘ WCZEŚNIEJ PRZED SPRZEDAŻĄ PLOTERÓW LASEROWYCH,
FREZAREK I INNYCH URZĄDZEŃ ZWIĄZANYCH Z BRANŻĄ?

 

Oczywiście że TAK i należy to zrobić! Warto zastanowić się czy chcemy kupić jakiekolwiek urządzenie na którym chcemy pracować (frezarka, laser lub inny ploter) od firmy, która sprzedaje znaczki, kasy fiskalne, ubezpieczenia, kozy, rośliny, opony, części komputerowe etc. Dla osób bardzo dociekliwych proponuję sprawdzić które firmy obserwują facebook konkurencji wychwalając siebie ponad wszystkich.

Można kupią dojną kozę, krowę w śmiesznej cenie, ale czy po tygodniu nie padnie?

 

Zauważyłem ostatnio (2017 rok) bardzo „modny” trend pisania że firma jest na rynku 20 lat z czego sprzedawała np.: powyższy asortyment 19 lat.

 

WIEM, ŻE NIE POWINIENNEM TEGO PISAĆ, ALE UCZCIWOŚĆ NALEŻY POSTAWIĆ NA PIEDESTALE, GDYŻ zarówno Wy jak i ja jesteście Kupującymi i Sprzedawcami.

 

Zapomniałem jeszcze dodać, że niektórzy importerzy kupują towar przeznaczony na rynek azjatycki kierując się wyłącznie zyskiem.

 

Być może kiedyś to opiszę. Nie mniej jednak zasada jest zawsze taka sama. Kupując tanio CHYTRY DWA RAZY TRACI.

 

Wielu z Was nasunie się pytanie dlaczego tak szczerze opisuję problemy i inne rzeczy wiedząc, że wielu z Was może nie zdecydować się na zakup urządzeń (ploterów laserowych, frezarek i innych urządzeń) w mojej Firmie lub bezpośrednio w Chinach albo na e-bay-u. Odpowiedź jest prosta. Otrzymaliście gratis dużą „porcję” wiedzy. Możecie sami wybrać. Sami zdecydować, gdzie dokonacie zakupu.

 

W Polsce zazwyczaj działa zasada gdzie kupiłeś ploter tam szukaj pomocy..

 

Może nie powinienem tego pisać, ale…

 

Jest wolny rynek, każdy ma swój rozum i KAŻDY JEST KOWALEM SWOJEGO LOSU I SUKCESU SWOJEJ FIRMY. To samo dotyczy relacji w związkach miedzy ludźmi. Po przeczytaniu tego długiego artykułu wiesz już na co zwrócić uwagę przed zakupem i znasz pułapki w które możesz wpaść. Jeśli ktoś kieruje się tylko niską ceną lub na chwilę zabraknie zdrowego rozsądku może później mocno się zdziwić gdyż widziana „OKAZJA” może dostarczyć tylko przykrych niespodzianek, o których nawet ja nie wiem mimo tak długiego stażu w branży ploterów laserowych.

Pomyśl, zastanów się zanim kupisz nic Ciebie nie goni i nikt nie zmusza do zakupu plotera w danym dniu.

JEŚLI TEGO NIE ZROBISZ, PO ZAKUPIE BĘDZIE JUŻ ZA PÓŹNO.

 

Jeśli nie jesteś pewny/a swojej decyzji odwiedź tak wiele firm ile potrzebujesz. Przyjedź do nas na samym końcu i nie daj się wmanewrować w zakup plotera obietnicami. Obietnice muszą mieć pokrycie w rzeczywistości.

 

Z ŻYCIA WZIĘTE

 

Odnośnie powyższej sytuacji. Odwiedziło nas dwóch młodych ludzi, którzy postanowili sprawdzić czy piszemy prawdę na stronie. Jeden z nich otworzył naszą stronę internetową na swoim tablecie i po kolei nas „punktował”, gdyż chciał sprawdzić czy piszemy prawdę.

 

Egzamin zadaliśmy celująco, a Oni stali się posiadaczami naszego plotera laserowego

Prawda sama się obroni i plotery również. Jeśli nie wierzysz możesz zrobić tak jak Oni.

 

Pozdrawiamy tych Klientów wyjątkowo ciepło.

 

Dziękuję za czas, który poświęciliście na przeczytanie tak długiego artykułu. Mam nadzieję, że będzie on dla Was przydatny. Jeśli nasunęły się Wam pytania zadzwońcie bez skrępowania. Jeśli chcielibyście nas odwiedzić zapraszamy serdecznie do nas po odwiedzeniu innych Firm i wcześniejszym uzgodnieniu terminu telefonicznie. Jeśli stwierdzicie że warto nam zaufać zadzwońcie. Zapraszamy na dobrą kawę lub herbatę

 

Ten dział będzie sukcesywnie powiększany o kolejne informacje.


Jeśli Państwo posiadacie ploter laserowy lub zakupiliście grawerkę laserową od sprzedawcy,
który zniknął z rynku prosimy o wysłanie maila z opisem problemu jaki spotkaliście.
Wielokrotnie pomogliśmy rozwiązać wiele problemów.

Pomagamy ustawić lustra aby promień lasera był ostry, doradzimy jak dbać o tubę laserową oraz optykę aby zwiększyć czas pracy.
Posiadamy instrukcje w j. polskim i angielskim oraz wiedzę jak rozwiązać napotkane problemy.
Nie wymieniamy płyt głównych oraz zasilaczy w ploterach zakupionych u Konkurencji.
Nie dokonujemy również w nich żadnych przeróbek.

W każdym ploterze sprzedawanym przez naszą firmę jako producent widnieje Firma Gama, tak abyście Państwo mogli bez problemu znaleźć dostawcę na rynku w Polsce, nawet jeśli zakupiliście używany ploter laserowy. Po numerze seryjnym jesteśmy w stanie przesłać użytkownikowi odpowiednie ustawienia plotera.

W kontaktach z Klientami cenimy bardziej relacje przyjacielskie niż biznesowe, dzięki czemu wielu Klientów wyraziło chęć prezentacji ploterów przyszłym Nabywcom.

Uważamy że najlepszą rekomendacją jest zasięgnięcie opinii innych użytkowników, mimo iż 99 % Klientów dokonuje zakupu ploterów wierząc nam na słowo i za tak ogromy kredyt zaufania pragniemy gorąco podziękować.